Yabancıların gayrimenkul edinimleri 6 milyon 109 bin 630 metrekare oldu | Nabiz Gazetesi
Nabiz Gazetesi

Yabancıların gayrimenkul edinimleri 6 milyon 109 bin 630 metrekare oldu

EVA Gayrimenkul Değerleme, son iki yılda yabancı yatırımcıların Türkiye'de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını ilk 10 ülke bazında ve...

17 Kasım 2021
Yabancıların gayrimenkul edinimleri 6 milyon 109 bin 630 metrekare oldu

EVA Gayrimenkul Değerleme, son iki yılda yabancı yatırımcıların Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını ilk 10 ülke bazında ve en fazla tercih edilen ilk 10 ili temel alarak masaya yatırdı. Türkiye’de gerçekleştirilen yabancı yatırımları toplam hisseye isabet eden yüzölçümü ve tüm işlemler bazında 2020 yılının aynı dönemine kıyasla %37, işlem sayısında ise %44 arttı. Gayrimenkul yatırımında Bursa, Antalya ve Sakarya ilk üçte, gayrimenkulde yüzölçümü bazında Kuveyt, satış adedi olarak İran ilk sırada yerini aldı. ABD ise son üç yıldır ilk defa ilk 10 alım listesine girdi.

 

Yabancı yatırımcıların 2021 ve 2020 ilk 9 ay itibariyle Türkiye’de gerçekleştirdikleri tüm gayrimenkul cinsinden alımları mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme, alan bazında 2021 yılının ilk 9 ayı itibariyle 2020 yılının aynı dönemine kıyasla %37, işlem sayısında ise %44 artış olduğunu belirledi.

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2020 yılı ilk 9 ay verileri ile 2021 yılı aynı döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını inceledi. Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2020 yılı ilk 9 ay sonunda 4 milyon 461 bin 393 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılı aynı döneminde yüzde 37 artarak 6 milyon 109 bin 630 metrekare oldu.

 

TÜRKİYE GENELİNDE, TOPLAM 37 BİN 479 ADET KONUT SATILDI

Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2021 ilk 9 ayı itibariyle Türkiye genelinde, toplam 37 bin 479 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre 3.çeyrekte yüzde 42,75 bir artış görüldü. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020 yılı ilk 9 ay sonu itibariyle yüzde 2,3 iken bu oran 2021 yılı aynı döneminde yüzde 3,9’a yükseldi.

 

GAYRİMENKULDE YÜZÖLÇÜMÜ BAZINDA KUVEYT, SATIŞ ADEDİ OLARAK İRAN

2021 yılı ilk 9 ayı itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde, ilk sırada Kuveyt yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Ürdün’ün yerini alan Kuveyt’i Afganistan, Almanya, Irak, Yemen, ABD, Rusya Federasyonu, İran, Azerbaycan ve Kazakistan takip ediyor.

 

İRAN İLK SIRADA, ABD İSE İLK DEFA İLK 10’DA YERİNİ ALDI

2021 yılı ilk 9 ayı itibariyle Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam gayrimenkul satış adedinde son 3 yılda olduğu gibi İran, Irak ve Rusya Federasyonu yine ilk sırayı aldı. Bu ülkeleri sıra ile Afganistan, Almanya, Kazakistan, Kuveyt, ABD, Yemen ve Azerbaycan takip etti. Tapu verilerine göre ABD son üç yıldır ilk defa ilk 10 alım listesine girdi.

 

GAYRİMENKUL YATIRIMINDA BURSA, ANTALYA VE SAKARYA İLK ÜÇTE

Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2021 yılı ilk 9 ay itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il yine Bursa olurken, Bursa ilini sırası ile Antalya, Sakarya, İstanbul, Muğla, Mersin, Yalova, Kocaeli, Ankara ve İzmir izledi.

 

EN ÇOK TERCİH EDİLEN İLLERDE SATIŞ ADEDİ BAZINDA İSE İLK SIRA İSTANBUL’UN

Tüm gayrimenkul cinsinden 2021 yılı ilk 9 ay itibariyle en çok tercih edilen illerde satış adedi bazında ise ilk sırayı İstanbul aldı. İstanbul ilini sırası ile Antalya, Ankara, Mersin, Yalova, Bursa, İzmir, Sakarya, Muğla ve Kocaeli izledi. Adet başına edinim verilerini incelediğimizde Bursa ve Sakarya’da ortalamada daha büyük alanlara yatırımlar yapıldığını, en küçük alan yatırımı ise İstanbul’da olduğunu görüyoruz.

 

YABANCI GAYRİMENKUL YATIRIMLARINDA KÖRFEZ ÜLKELERİNİN PAYI DEĞİŞMEDİ

Yabancı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ağırlığa sahip olan Körfez ülkelerinin, 2020 yılı ilk 9 ayında 308 bin 921 m² büyüklüğündeki tüm gayrimenkul cinsinde metrekare bazında yaptıkları yatırımlar 2021 yılı aynı döneminde yüzde 104,7 oranında artarak 632 bin 467 m²’ye çıkmıştır. Ayrıca, toplam yabancı yatırımlarının içinde Körfez ülkelerinin durumunu değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2020 yılı ilk 9 ayında metrekare bazında toplam yabancı yatırım içinde payı %7 olan Körfez ülkelerinin 2021 senenin aynı dönemindeki payının %10’a yükseldiğini ortaya koyuyor. İstanbul’da yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında m2 bazında 2020 yılının aynı dönemine göre %16’lık artış yaşandı.

Yabancı yatırımcıların 2020 yılı ilk 9 ay sonunda ve 2021 yılı aynı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarımda ise, Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2020 yılı ilk 9 ayında 210 bin 544 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2021 yılı aynı döneminde yüzde 16 artarak 243 bin 918 metrekare oldu.

 

İSTANBUL’DA İRAN YİNE BİRİNCİLİĞİ ALDI

2021 yılı ilk 9 ay sonu itibariyle, yabancıların toplam adet bazında İstanbul genelindeki tüm gayrimenkul yatırımlarında, ilk sırada İran yer alıyor. Toplam adet bazında İran’ı Irak, Afganistan, Yemen, Çin, Filistin, Mısır, Pakistan, ABD ve Ürdün takip ediyor.

İstanbul’da Yabancılara Konut satışında 2020 yılının aynı dönemine göre 2021 yılında adet bazında yüzde 43,2’lik artış yaşandı Konut satış adedi özelinde ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2021 ilk 9 ayında İstanbul genelinde, toplam 37 bin 479 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 43,2’lik bir artış görüldü. Tüm Türkiye’de yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2020 yılı ilk dokuz ay sonu itibariyle yüzde 2,25 iken bu oran 2021 yılı aynı döneminde yüzde 3,95’e yükseldi.

 

İLÇE TERCİHLERİ, ESENYURT, BEYLİKDÜZÜ, BAŞAKŞEHİR

İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde yabancılar tarafından adet bazında en çok tercih edilen ilçeler sırasıyla Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Bağcılar, Avcılar, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Kağıthane, Zeytinburnu ve Fatih ilçeleri ilk onda yer aldı.

 

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Hakkında:

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  ‘gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesi’ hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de ‘Regulated by RICS’ olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA Değerleme’nin kendi alanında 24 adet uluslararası ödülü bulunmaktadır. Finans piyasaları konusunda dünyanın önemli otoritelerinden Euromoney Yayın Kurumunun lider dergisi olan Euromoney Magazine her yıl dünyanın birçok ülkesinde çeşitli kategorilerde en başarılı kurumları bilimsel bir çalışma ile belirlemektedir.  EVA  Değerleme,   2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise ‘Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması’ ödülüne, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde tekrar Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde layık görülmüştür. 2020 yılında ise  Euromoney’in ‘Real Estate Awards 2020’ ödülleri kapsamında, Türkiye’nin en iyi Gayrimenkul Araştırma ve Gayrimenkul Değerleme firması seçilmiştir. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde ‘Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması’ ve ‘Avrupa’nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması’;  2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 senesinde ise arka arkaya tekrar ‘Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması’  olarak seçmiştir. Tüm bu ödüller yanısıra 2017 senesinde Global Brands Magazine tarafından ‘Best Property Appraisal Company, Turkey 2017’, 2018 senesinde tekrar Global Brands Magazine tarafından ‘Most Innovative Real Estate Valuation Brand, Turkey,2018 ödülüne layık görülmüştür.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, kurumsal imar barışı danışmanlığı hizmeti vermekte, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları, İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler Raporu , İstanbul Yurt sektörü raporu gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır.

 

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ