İstanbul’un en yoğun ilçesi Esenyurt’a tartışmalı plan | Nabiz Gazetesi
Nabiz Gazetesi

İstanbul’un en yoğun ilçesi Esenyurt’a tartışmalı plan

BB Meclisi mart ayı oturumlarında İstanbul'un nüfus ve yapı açısından en yoğun ilçesi olan Esenyurt'un “TEM Güneyi 1....

17 Mart 2023
İstanbul’un en yoğun ilçesi Esenyurt’a tartışmalı plan

BB Meclisi mart ayı oturumlarında İstanbul’un nüfus ve yapı açısından en yoğun ilçesi olan Esenyurt’un “TEM Güneyi 1. Etap 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı” değişikliği gündeme geldi.

Depremi bekleyen İstanbul’un yapı güvenliği en çok tartışılan gökdelenlerin, sitelerin yükseldiği Esenyurt’un yüzde 80’ini kapsayan yaklaşık 700 bin kişiyi ilgilendiren plana, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, asıl sorunun çözülmemesi ve Makyol’a ait olduğu öğrenilen 92 bin metrekarelik parselin de ayrıcalıklı olarak plana eklenerek yeni imar rantı yaratılması nedeniyle itiraz etti.

Meclis oturumunda söz alarak ilçenin durumunu anlatan Bozkurt “Esenyurt Türkiye’nin en kalabalık ilçesi 1 milyon kayıtlı vatandaş var. 200-300 bin arasında kayıtsız ve çoğunlukla yabancı vatandaşların yaşadığı bir kent.

Yaklaşık 100 bin kişinin yaşayacağı boş konut alanları da var. Yani toplamda 1.5 milyon insanın ikamet edebileceği bir ilçe. Birçok kendine özgü sorunu var” dedi.

92 bin metrekarelik parselin üzerinde şuan AVM tipi market bulunuyor. Plan ile arazinin büyük kısmına 15 katlı konut blokları dikilebilecek.

‘SORUN ÇÖZÜLMEDİ, ALAKASIZ BİR PARSEL EKLENDİ’

Gündemdeki plan değişikliğinin geçmişini anlatan Bozkurt,  2014 yılından beri bir vatandaşın arazisinin yeşil alana alınması nedeniyle açtığı davalar sonucu planın sürekli iptal edildiği söyledi. 2020 yılında yeni plan çalışması yapılırken yıllardır iptal gerekçesi olan parselin sorununun çözülmesini, bir daha iptal edilmeyecek bir plan yapılmasını istediğini aktardı.

Esenyurt’tu depreme dirençli bir kent yapacak planın 2 yıldır beklediğini vurgulayan Bozkurt, “Bütün herkesi uyarmama rağmen imar planının iptaline neden olacak parseldeki sorun düzeltilmedi. O parsel imar planının dışında bırakıldı.

Alakasız bir parsel, alakasız bir gerekçeyle bir mahkeme kararı varmış gibi gösterilip plana dahil edildi. Bu parsele imar artışı verilip, fonksiyon değişikliği getirildi” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN ADINI SIK SIK ZİRKETTİĞİ BİR ŞİRKETE AİT’

Bozkurt, plana dahil edilen parselin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adını sık sık zikrettiği bir şirkete ait olduğuna dikkat çekti.

Şirketin arazisine 8-9 bin kişilik yeni nüfus getirecek prestij konut projesi yapılmasının planlandığını anlatan Bozkurt “Esenyurt’un fazladan alacak bir kişilik kapasitesi bile kalmadı. Benim yeşil alanım kalmadı, okul alanım kalmadı. Çocuklar 70 kişilik sınıflarda okuyor. Ben yoğunluk, imar rantı isteyen bir belediye başkanı değilim. Komisyon üyelerinin, meclis üyelerinin bu konuyu tekraren düşünerek değerlendirmesini rica ediyorum.  İlçede 1999 depreminde hasar almış bütün binaları yıktık. Daha fazlasını yapabilmem için bu plana ihtiyacım var” dedi.

‘BİR PARSEL ÜZERİNDEN ALGI OLUŞTURMAYIN’

İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı AKP‘li Meclis Üyesi Adnan Zeki Bostancı, söz konusu parselin mahkeme kararı bulunduğu için plana eklendiğini, arsanın sahibi olan şirketin konuyla ilgili olmadığını belirterek “O parsele 2013 planındaki fonksiyonu verildi. Kesintisini arttırdık böylece metrekare artışı da olmadı. İBB Şehir Planlama Müdürlüğü’nün teklifiydi bu. O teklife bir de cami ekledik. Bir parsel üzerinden kimse algı oluşturmaya çalışmasın. Plana askıda itiraz edersiniz, talepleriniz orada değerlendirilir” açıklaması yaptı.

‘ESENYURT TEK BİR KİŞİYİ ALACAK DURUMDA DEĞİL’

Bozkurt da şirket arazisinin büyüklüğünün 92 bin metrekare olduğunu, yüzde 25’inin ticarete geri kalan 70 bin metrekarenin konuta ayrıldığını anlatarak “Emsal arttırılarak 2’ye çıkarılmış. Yani inşaat alanı 140 bin metrekareye çıkıyor. Orada 2 bin küsür daire çıkar. Esenyurt bir tek kişiyi bile alacak durumda değil. Planda itiraz edeceğim çok şey var ama deprem gerçeği evimizin içine kadar girdiği için Esenyurt’un kentsel dönüşümü yapabilmesi için sesimi çıkarmıyorum” karşılığını verdi.

Komisyon başkanının bahsettiği mahkeme kararının da usul açısından geçersiz olduğunun Danıştay tarafından onaylandığını da sözlerine ekledi. Karşılıklı tartışma bir süre daha devam etti.

YÜKSEKLİK 15 KAT

CHP grubu aykırı teklifte bulunarak ilçeye yeni yoğunluk getiren ve sonradan eklenen şirket parselinin plandan çıkarılarak oya sunulmasını istedi.

Teklifte “337 ada 1 parselin kısmen park, kısmen sağlık, kısmen ibadet alanı, kısmen ticaret+konut alanı olarak düzenlenmesi ve emsal 2, yükseklik 15 kattır” ifadesinin çıkarılması talep edildi. Bu teklif reddedildi.

Esenyurt’un planı tartışmalar arasında AKP-MHP grubunun oyları ile kabul edildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ