Akgün: Türkiye Belediyeler Birliği’nde CHP’nin yok sayılması kabul edilemez | Nabiz Gazetesi
Nabiz Gazetesi

Akgün: Türkiye Belediyeler Birliği’nde CHP’nin yok sayılması kabul edilemez

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) kurucusu ve Encümen üyesi Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, birliğin yeni yönetimine...

31 Mayıs 2023
Akgün: Türkiye Belediyeler Birliği’nde CHP’nin yok sayılması kabul edilemez

Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) kurucusu ve Encümen üyesi Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, birliğin yeni yönetimine CHP’li belediyelerin dahil edilmediğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Belediyeler Birliği değil de AK Partili Belediyeler Birliği haline getirildi. Herkes düşünsün. Bu büyük bir adaletsizliktir. 4 encümen üyesi olan CHP’nin yok sayılması kabul edilemez” dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, birliğin bugün gerçekleşen toplantısında yeni yönetimin belirlendiğini ancak daha önce 4 encümen üyesi olan CHP’nin yok sayılmasının kabul edilemez olduğunu kaydederek şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye Belediyeler Birliği’nin 2023 Mayıs ayı olağan toplantısı bugün yapıldı ve Türkiye Belediyeler Birliği Encümenine 14 AK Partili başkan ve meclis üyeleri encümen üyesi olarak seçildi. Bunun hiç kabul edilir yanı yoktur. Çünkü Türkiye Belediyeler Birliği 1391 belediyenin hakkını korumak üzere onların eğitimine, belediyelerin gelişmesine katkı sağlayacak projeleri üretmek üzere vardır ve biz kurulduğu günden beri bu kurumu böyle yönettik. Bilinmesi gerekir ki; Türkiye Belediyeler Birliği’nin bütçesi tüm belediyelerin bütçelerinden yapılan kesintiyle, kanunla yapılıyor bu. Yapılan kesintiyle oluşur ve belediyenin bütçesi ne kadar büyükse Türkiye Belediyeler Birliği’ne o kadar fazla para verir. Dolayısıyla Türkiye’nin en büyük belediyeleri İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Adana, Antalya gibi Mersin, Hatay gibi büyük belediyeler CHP’li olduğu için, CHP’li belediyeler büyük belediyeleri oluşturuyor. Dolayısıyla CHP’li belediyelerden kesilen pay Türkiye Belediyeler Birliği’nin bütçesinin yarısıdır. Yarısına yakın bir rakamdır. Böyle olunca da harcamanın bir adalet kuralı içerisinde yapılması lazım. En azından belediyelerin sayısına göre yapılacak hesaplamayla daha önce yaptığımız bir oranlamadır bu. Belediye sayısına göre bir oranlama yapılır.  Belediyelerin sayısına göre de bu yapılacak olan hizmet veya belediyelere yapılacak olan yardım, araç, gereç, iş makinesi böyle dağıtılır.”

“TÜRK BELEDİYECİLİĞİNE BÜYÜK ZARAR VERECEKTİR”

Türkiye Belediyeler Birliği’nin tutumunun son 5-6 yıldır değiştiğini savunan Başkan Akgün sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son 5 yıldan bu yana özellikle Sayın Fatma Şahin’in başkan olduğu günden bu tarafa bu böyle olmamıştır. Tamamıyla Ak Partili belediyelere Cumhuriyet Halk Partili ve varsa diğer belediyeler İYİ Parti var, HDP var. Bunların hakları AK Partili belediyelere dağıtılmıştır. Şimdi bundan sonra tümünü kendi encümen üyelerinden seçtikleri için daha rahat dağıtacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti Belediyeler Birliği değil de AK Partili Belediyeler Birliği haline getirildi. Herkes düşünsün. Bu büyük bir adaletsizliktir. 46 yıllık belediyeci olarak ve Türkiye Belediyeler Birliği kurucusu olarak bunu asla kabul etmem mümkün değil. Ne insan haklarına ne demokrasiye ne de Türk Yerel Demokrasisinin geldiği nokta itibariyle buna yakışan bir durum değildir. Bu uygulama Türk belediyeciliğine katkı yerine büyük zarar verecektir. Demokrasiye zarar verecektir. Bunu devam ettirmek istiyorlarsa o zaman CHP’li belediyeler para ödemeyecekler. CHP’li belediyelerden Türkiye Belediyeler Birliği’ne para gitmeyecek veyahut şöyle söyleyeyim. Sadece AK Partili belediyelerin kesintileri belediyelerin vereceği paralarla bütçesini oluştursunlar. O zaman istedikleri gibi dağıtsınlar ama bizim paramızı alıp da başka belediyelere dağıtacaklarsa bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu adaletsizliği asla kabul etmiyoruz.’’

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ